  • Zoro # G2614157
/ea
Key Features
Item - Roof Ventilators
Exhaust Ventilator
Drive Package With Motor Included
No
Drive Type - Roof Ventilators
Belt Drive
Blade Dia.
36 in
Base Size - Roof Ventilators
46 in x 46 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
4YU91
Zoro #
G2614157
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Blade Dia.
36 in
Base Size - Roof Ventilators
46 in x 46 in
Dimension B (In.)
58-5/8
Recommended Damper Size (In.)
39 x 39
Dimension D
6 5/8 in
Shaft Dia. Propeller End (In.)
1 1/4 in
Dimension C (In.)
41-7/8
Base Height (In.)
1 3/4 in
Dimension B
58 5/8 in
Base Length (In.)
46
Overall Dia. (In.)
58 5/8 in
Shaft Dia. Sheave End (In.)
1 1/4 in
Overall Height (In.)
Dimension A (In.)
46
Dimension D (In.)
6-5/8
Base Width (In.)
Propeller Dia. (In.)
36
Dimension C
Dimension A
46 in
Overall Width
Overall Height
Overall Length
Blade Diameter
36 in
Base Width
46 in
Base Length
46 in
Propeller Shaft Diameter
Base Height
1 3/4 in
Damper Size
39 x 39 in
Cutout Size
41.5 in L x 41.5 in W
Overall Diameter
Housing Length
58.6 in
Housing Width
58.6 in
Cutout Length
41.5 in
Details
Item
Axial Downblast Roof Exhaust Fans
Item - Roof Ventilators
Exhaust Ventilator
No
Drive Type - Roof Ventilators
Belt Drive
Recommended 12 In. Fixed Curb Item No.
2RB82
Recommended 8 In. Fixed Curb Item No.
4HX44
Requires
Roof curb for new installations
Type
Axial Downblast Less Drive Package
Propeller Material
Steel
Adj. 6 3/8"H Roof Curb Stock No.
3c597
Agency Compliance
UL 705
Recommended Damper Stock No.
4HX70
Mounting Location
Roof
Speed Controllable
Includes
NEMA 1 Junction Box
CFM Range
8261 to 10406 @0.0 Sp
Housing Material
Aluminum
Max. Inlet Temp. (Deg. F)
120 Degrees F
RPM Range
493 to 621
Application
Industrial and Commercial Applications
Motor HP Range
3/4 to 1 1/2
Bearing Type
Regreasable Pillow Block
Adj. 12 3/8"H Roof Curb Stock No.
2ZV85
Features
Standards
AMCA Air Rated, UL/cUL 705
Blade Design
Swept Steeply Pitched
Assembly
Unassembled
Brake Horsepower
79/100 hp, 1 3/50 hp, 1 57/100 hp
Maximum Fan Speed
621 RPM
Electrical Connection
Power Cord
Compatible Curb Manufacturer Part Number
2RB82, 2ZV85, 3C597, 3C598, 4HX44, 4HX52
Includes Drive Package
Maximum Inlet Air Temperature
120 Degrees F
Mount Type
Roof Curb
Housing Material Fabrication
Spun
Includes Motor
Number of Blades
5
Compatible Speed Control
Maximum Motor Horsepower
1 1/2 hp
Safety Features
Birdscreen, Windband
Resistance Properties
Weather Resistant
Minimum Motor Speed
493 RPM
Maximum Motor Speed
621 RPM
Motor Location
In Airstream
Maximum Static Pressure
3/4 in wc
Minimum Airflow
2,580 cfm
Minimum Motor Horsepower
3/4 hp
Maximum Airflow
10,406 cfm
Base Shape
Square
Blade Material
Steel
For High-Static Pressure Applications
For Air Type
Clean Air
Description
Axial Downblast Roof Exhaust Fans, Assembly Unassembled, Mounting Location Roof, Blade Diameter 36 in, Base Diameter Not Applicable, Base Length 46 in, Base Shape Square, Base Width 46 in, Maximum Airflow 10,406 cfm, Minimum Airflow 2,580 cfm, Maximum Motor Horsepower 1 1/2 hp, Minimum Motor Horsepower 3/4 hp, Minimum Motor Speed 493 RPM, Maximum Motor Speed 621 RPM, Maximum Static Pressure 3/4 in wc, Drive Type Not Applicable, For High-Static Pressure Applications No, For Air Type Clean Air