  • Zoro # G2956931
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nominal Ratio
17.5:1
Input RPM
1750 rpm
Bore Dia.
5/8"
Nominal Output RPM
100 RPM
Overall Length
5.69 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
4Z617
Zoro #
G2956931
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
5/8"
Overall Length
5.69 in
Output Shaft Height
4 7/8 in
Dimension U
1 in
Output Shaft Dia.
1 in
Overall Width
8.44 in
Overall Height
7.47 in
Mount Hole Center-to-Center Width
5.68 in
Mount Hole Center-to-Center Length
4.5 in
Output Shaft Diameter
1 in
Details
Item
Speed Reducer
Nominal Ratio
17.5:1
Input RPM
1750 rpm
Nominal Output RPM
100 RPM
Standards
AGMA
Number of Stages
1
Output Torque @ 3/4 HP
454 in-lb
Single/Double Output/Universal
Single Output
Reducer Model No.
Duty
Standard
Solid/Hollow Output Shaft
Solid
Frame
56c
Max. Output Torque
454 in-lb
Output Torque @ 1/2 HP
302 in-lb
Speed Reducer Type
C-Face
Output Torque @ 1 HP
454 in.-lb.
Output Torque @ 1/3 HP
201 in-lb
Seal Type
Double Lip
Max. Input HP
0.75 hp
Finish
Powdered Epoxy Paint
Pinion Material
Hardened Steel
Rotation
CW/CCW
Gear Type
Helical, Spur
Lubrication
Klubersynth UH1 6-460
Output Torque @ 1/4 HP
151 in-lb
Output Torque @ 1/40 HP
3600 in.-lb.
Overhung Load
773 lb
Housing Material
Die Cast Aluminum
Shaft Orientation
Parallel Inline
Bearings
Ball
Gear Material
Steel
Includes
Hex Head Capscrews, Steel Key, Tube Anti-Seize Compound, Vent Plug
Application
Speed Reducer
Motor Frame Designation
56C
Bearing Type
Ball
Overhung Load Capacity
773 lb
Maximum Output Speed
99 RPM
Gear Ratio
Base to Center
4.88 in
Mount Type
Bolt-on
Input Shaft Type
Keyed Shaft
Maximum Output Torque
454 in-lb
Maximum Input Speed
Mounting Orientation
Horizontal
Input Connection Type
C-Face
Housing Material Finish
Powdered Epoxy Paint
Output Shaft Type
Keyed
Maximum Input Horsepower
0.75 hp
Description
Speed Reducer, Input Connection Type C-Face, Gear Type Helical, Spur, Output Shaft Type Keyed, Maximum Output Speed 99 RPM, Motor Frame Designation 56C, Base to Center 4.88 in, Gear Ratio 17.5:1, Rotation CW/CCW, Maximum Input Horsepower 0.75 hp, Maximum Output Torque 454 in-lb, Overhung Load Capacity 773 lb, Mounting Orientation Horizontal, Overall Height 7.47 in, Mount Hole Center-to-Center Length 4.5 in, Application Speed Reducer, Bearing Type Ball, Maximum Input Speed 1,800 RPM