  • Zoro # G0944343
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nominal Ratio
38.5:1
Input RPM
1750 rpm
Bore Dia.
5/8"
Nominal Output RPM
45 RPM
Overall Length
5.69 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
4Z615
Zoro #
G0944343
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
5/8"
Overall Length
5.69 in
Output Shaft Dia.
1 in
Dimension U
1 in
Output Shaft Height
4 7/8 in
Overall Width
8.44 in
Overall Height
7.47 in
Mount Hole Center-to-Center Length
4.5 in
Output Shaft Diameter
1 in
Mount Hole Center-to-Center Width
5.68 in
Details
Item
Speed Reducer
Nominal Ratio
38.5:1
Input RPM
1750 rpm
Nominal Output RPM
45 RPM
Standards
AGMA
Pinion Material
Hardened Steel
Reducer Model No.
Shaft Orientation
Parallel Inline
Output Torque @ 3/4 HP
665 in.-lb.
Output Torque @ 1/4 HP
333 in-lb
Gear Type
Helical, Spur
Frame
56c
Rotation
CW/CCW
Gear Material
Steel
Overhung Load
863 lb
Single/Double Output/Universal
Single Output
Bearings
Ball
Output Torque @ 1/3 HP
443 in-lb
Max. Input HP
0.5 hp
Duty
Standard
Number of Stages
1
Lubrication
Klubersynth UH1 6-460
Output Torque @ 1/2 HP
665 in-lb
Finish
Powdered Epoxy Paint
Max. Output Torque
665 in-lb
Solid/Hollow Output Shaft
Solid
Speed Reducer Type
C-Face
Seal Type
Double Lip
Housing Material
Die Cast Aluminum
Output Torque @ 1/40 HP
3600 in.-lb.
Application
Speed Reducer
Includes
Hex Head Capscrews, Steel Key, Tube Anti-Seize Compound, Vent Plug
Output Shaft Type
Keyed
Mounting Orientation
Horizontal
Base to Center
4.88 in
Maximum Input Speed
Housing Material Finish
Powdered Epoxy Paint
Mount Type
Bolt-on
Bearing Type
Ball
Input Shaft Type
Keyed Shaft
Gear Ratio
Maximum Input Horsepower
0.5 hp
Maximum Output Speed
Maximum Output Torque
665 in-lb
Overhung Load Capacity
863 lb
Motor Frame Designation
56C
Input Connection Type
C-Face
Description
Speed Reducer, Input Connection Type C-Face, Gear Type Helical, Spur, Output Shaft Type Keyed, Maximum Output Speed 45 RPM, Motor Frame Designation 56C, Base to Center 4.88 in, Gear Ratio 38.5:1, Rotation CW/CCW, Maximum Input Horsepower 0.5 hp, Maximum Output Torque 665 in-lb, Overhung Load Capacity 863 lb, Mounting Orientation Horizontal, Overall Height 7.47 in, Mount Hole Center-to-Center Length 4.5 in, Application Speed Reducer, Bearing Type Ball, Maximum Input Speed 1,800 RPM