  • Zoro # G1759265
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nominal Ratio
40:1
Input RPM
1750 rpm
Nominal Output RPM
44 RPM
Standards
AGMA
Output Torque @ 3/4 HP
477 in.-lb.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
6Z448
Zoro #
G1759265
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Output Shaft Dia.
7/8 in
Dimension U
7/8 in
Output Shaft Diameter
Details
Item
Speed Reducer
Nominal Ratio
40:1
Input RPM
1750 rpm
Nominal Output RPM
44 RPM
Standards
AGMA
Output Torque @ 3/4 HP
477 in.-lb.
Seal Type
Double Lip
Worm Center Distance
1.75 in
Lubrication
Klubersynth UH1 6-460
Solid/Hollow Output Shaft
Solid
Output Torque @ 1/4 HP
235 in-lb
Number of Stages
1
Shaft Orientation
Right Angle
Housing Material
Cast Iron
Single/Double Output/Universal
Single Output
Overhung Load
700 lb
Reducer Model No.
83880
Duty
Standard
Worm Gear Material
Bronze
Speed Reducer Type
Indirect Drive
Pinion Material
Hardened Steel
Gear Type
Worm
Max. Output Torque
477 in-lb
Max. Input HP
0.5 hp
Rotation
CW/CCW
Gear Material
Hardened Steel, Manganese Bronze
Output Torque @ 1/2 HP
477 in-lb
Finish
Powdered Epoxy Paint
Output Torque @ 1/40 HP
3600
Output Torque @ 1/3 HP
324 in-lb
Bearings
Ball
Application
Speed Reducer
Maximum Output Torque
477 in-lb
Mounting Orientation
Any Angle
Input Connection Type
Indirect Drive
Gear Ratio
Overhung Load Capacity
150 lb
Maximum Input Horsepower
0.5 hp
Output Shaft Type
Round
Bearing Type
Ball, Tapered Roller
Maximum Output Speed
Housing Material Finish
Powder Coated Epoxy Paint
Maximum Input Speed
Description
Speed Reducer, Input Connection Type Indirect Drive, Gear Type Worm, Output Shaft Type Round, Maximum Output Speed 44 RPM, Worm Center Distance 1.75 in, Gear Ratio 40:1, Rotation CW/CCW, Maximum Input Horsepower 0.5 hp, Maximum Output Torque 477 in-lb, Overhung Load Capacity 150 lb, Mounting Orientation Any Angle, Housing Material Cast Iron, Application Speed Reducer, Bearing Type Ball, Tapered Roller, Gear Material Hardened Steel, Manganese Bronze