  • Zoro # G1256525
Key Features
Exhaust/Supply Fan Item
Supply Fan
Drive Package With Motor Included
Yes
Fan Duty Rating
Standard
Blade Dia.
24 in
Fan Voltage
115/208-230V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
7CC07
Zoro #
G1256525
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Blade Dia.
24 in
Outside Dia.
28 in
Height
28 in
Venturi Clearance Dia.
24 3/8 in
Shaft Dia.
3/4 in
Max. Depth
18 in
Flange Width
28 in
Width
28 in
Overall Depth
18 in
Bearing Size
3/4 in
For Cut-Out Width
26 1/2 in
Blade Diameter
24 in
For Cut-Out Length
Venturi Diameter
Shaft Diameter
Flange Depth
1 in
Overall Width
28 in
Overall Diameter
28 in
Overall Height
28 in
For Cut-Out Height
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Details
Exhaust/Supply Fan Item
Supply Fan
Yes
Fan Duty Rating
Standard
Fan Voltage
115/208-230V AC
Exhaust/Supply Fan Motor HP
1/2
Motor Enclosure
Open Dripproof
Drive Type
Belt Drive
CFM @ 0.000-In. SP
6,175 cfm
Fan RPM
1,181 RPM
Item
Supply Fan w/Drive Package
Mounting Position
Vertical or Horizontal
Motor RPM
1,725 RPM
Phase
1
Full Load Amps
8.8/4.2-4.4
Max. BHP
0.6 hp
Wall Collar Stock No.
1WBV1
Wall Housing Item No.
3FKF8
Intake Guard No.
1WBU3
Stock No.
1WDC5
Max. Inlet Temp.
104 Degrees F
Assembled/Unassembled
Unassembled
Motor Insulation
Class B
CFM @ 0.250-In. SP
5,337 cfm
26
Frame Material
Steel
Includes
Drive Package
Number of Blades
6
Hz
60 Hz
24
Blade Material
Steel
Max. Ambient Temp.
104 Degrees F
Weatherhood No.
1WBV9
Drive Package Included
Motorized Wall Galv. Shutter Stock No.
3C727
Standards
AMCA, C-UL Listed, UL Listed
Motor Type
3-Phase
Bearing Type
Sealed Pillow Block
Includes Dehumidistat
No
Supply Airflow @ 0.125 in SP
Exhaust Airflow @ 0.125 in SP
Speed Controllable
No
Maximum Inlet Temperature
Maximum Ambient Operating Temperature
Maximum Airflow
Noise Level @ 0.125 in SP @ 5 ft
26 sones
Supply Airflow @ 0.250 in SP
Maximum Noise Level
24 sones
Motor Horsepower
1/2 hp
Blade Finish
Galvanized
Exhaust Airflow @ 0.250 in SP
Number of Shutters
0
Includes Motor
Motor Speed
Guard Type
None
Frame Finish
Zinc Plated
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Includes Grill
Nameplate Voltage
Exhaust Airflow @ 0.000 in SP
Supply Airflow @ 0.000 in SP
Vent Design
Ductless
Frequency
60 Hz
Fan Style
Panel
Ventilation Type
Supply
Noise Level @ 0.000 in SP @ 5 ft
24 sones
Full Load Current
8.8 A
Number of Fans
1
Assembled
Unassembled
Number of Speeds
Voltage
Description
Supply Fan w/Drive Package, Assembled Unassembled, Blade Diameter 24 in, Blade Material Steel, Drive Type Belt Drive, Exhaust Airflow @ 0.000 in SP 6,175 cfm, For Cut-Out Height 26 1/2 in, For Cut-Out Width 26 1/2 in, Frame Finish Zinc Plated, Frame Material Steel, Guard Type None, Includes Drive Package, Includes Dehumidistat No, Maximum Airflow 6,175 cfm, Maximum Noise Level 24 sones