400-S8M-1424 Timing Belt, S8M, 40 x 1424mm PL, T178
  • Mfr # 400-S8M-1424
  • Zoro # G908325073
/ea
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
56.063 in
Outside Length
56.06 in
Top Width
1.575 in
Material
Fiberglass
V-Belt Section
S8M
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
400-S8M-1424
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
56.063 in
Outside Length
56.06 in
Top Width
1.575 in