  • Mfr # 10012012TCV
  • Zoro # G7749659
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
100 mm
Outside Dia.
120 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Inside Diameter
100 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
10012012TCV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
100 mm
Outside Dia.
120 mm
Width
12 mm
Inside Diameter
100 mm
Overall Width
12 mm
Outside Diameter
120 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
TCV
Case Coating
None
System of Measurement
Metric
Contact Type
Contact Seal
Number of Lips
2
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Pressure
10 psi
Maximum Surface Speed
999 mps
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 100 mm, Outside Diameter 120 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal