  • Mfr # 104.77130.1712.7SC
  • Zoro # G5935461
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
104.77 mm
Outside Dia.
130.17 mm
Width
12.7 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
104.77130.1712.7SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
104.77 mm
Outside Dia.
130.17 mm
Width
12.7 mm
Outside Diameter
5.125 in
Overall Width
0.5 in
Inside Diameter
4.125 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Maximum Surface Speed
999 mps
Spring Type
Garter
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Contact Type
Contact Seal
Spring Reinforcement
Yes
For Fluid Type
Maximum Temperature
250 Degrees F
System of Measurement
Inch
Number of Lips
1
Case Coating
None
Standards
DIN 3760
Maximum Pressure
7 psi
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Outside Diameter 5.125 in, Overall Width 0.5 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None