  • Mfr # 111.12152.412.7TC
  • Zoro # G5917928
/ea
Key Features
Seal Type
Dual Lip Seal
Inside Dia.
111.12 mm
Outside Dia.
152.4 mm
Width
12.7 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
111.12152.412.7TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
111.12 mm
Outside Dia.
152.4 mm
Width
12.7 mm
Outside Diameter
6 in
Overall Width
0.5 in
Inside Diameter
4.375 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Dual Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Spring Type
Garter
System of Measurement
Inch
Maximum Pressure
7 psi
Number of Lips
2
Maximum Temperature
250 Degrees F
Spring Reinforcement
Yes
Standards
DIN 3760
For Fluid Type
Maximum Surface Speed
999 mps
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Contact Type
Contact Seal
Case Coating
None
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 4.375 in, Outside Diameter 6 in, Overall Width 0.5 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None