  • Mfr # 11515015TC
  • Zoro # G7750237
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
115 mm
Outside Dia.
150 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
11515015TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
115 mm
Outside Dia.
150 mm
Width
15 mm
Overall Width
15 mm
Outside Diameter
150 mm
Inside Diameter
115 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
For Fluid Type
Case Coating
None
Spring Type
Garter
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Pressure
7 psi
Maximum Surface Speed
999 mps
System of Measurement
Metric
Contact Type
Contact Seal
Maximum Temperature
250 Degrees F
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Number of Lips
2
Standards
DIN 3760
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 115 mm, Outside Diameter 150 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None