  • Mfr # 12.722.226.35TCV
  • Zoro # G5920929
/ea
Key Features
Seal Type
Dual Lip Seal
Inside Dia.
12.7 mm
Outside Dia.
22.22 mm
Width
6.35 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
12.722.226.35TCV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
12.7 mm
Outside Dia.
22.22 mm
Width
6.35 mm
Outside Diameter
0.875 in
Overall Width
0.25 in
Inside Diameter
0.5 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Dual Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
TCV
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Surface Speed
999 mps
Number of Lips
2
System of Measurement
Inch
Contact Type
Contact Seal
Case Coating
None
Maximum Pressure
10 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 0.5 in, Outside Diameter 0.875 in, Overall Width 0.25 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal