  • Mfr # 13015010SCV
  • Zoro # G7750191
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
130 mm
Outside Dia.
150 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Maximum Pressure
10 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
13015010SCV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
130 mm
Outside Dia.
150 mm
Width
10 mm
Inside Diameter
130 mm
Outside Diameter
150 mm
Overall Width
10 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
Maximum Pressure
10 psi
Contact Type
Contact Seal
Number of Lips
1
Maximum Surface Speed
999 mps
Case Coating
None
System of Measurement
Metric
Spring Reinforcement
Yes
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SCV, Inside Diameter 130 mm, Outside Diameter 150 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal