  • Mfr # 133.35155.5714.28TC
  • Zoro # G5913682
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
133.35 mm
Outside Dia.
155.57 mm
Width
14.28 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
133.35155.5714.28TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
133.35 mm
Outside Dia.
155.57 mm
Width
14.28 mm
Overall Width
0.563 in
Outside Diameter
6.125 in
Inside Diameter
5.25 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Maximum Pressure
7 psi
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Temperature
250 Degrees F
Spring Type
Garter
Maximum Surface Speed
999 mps
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Number of Lips
2
Case Coating
None
For Fluid Type
Contact Type
Contact Seal
Standards
DIN 3760
System of Measurement
Inch
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 5.25 in, Outside Diameter 6.125 in, Overall Width 0.563 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None