  • Mfr # 133.35165.114.28SC
  • Zoro # G5908408
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
133.35 mm
Outside Dia.
165.1 mm
Width
14.28 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
133.35165.114.28SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
133.35 mm
Outside Dia.
165.1 mm
Width
14.28 mm
Outside Diameter
6.5 in
Inside Diameter
5.25 in
Overall Width
0.563 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Temperature
250 Degrees F
Case Coating
None
For Fluid Type
Standards
DIN 3760
Number of Lips
1
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Pressure
7 psi
Spring Type
Garter
Contact Type
Contact Seal
System of Measurement
Inch
Maximum Surface Speed
999 mps
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 5.25 in, Outside Diameter 6.5 in, Overall Width 0.563 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None