  • Mfr # 13516012TCV
  • Zoro # G7750429
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
135 mm
Outside Dia.
160 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Maximum Pressure
10 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
13516012TCV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
135 mm
Outside Dia.
160 mm
Width
12 mm
Overall Width
12 mm
Outside Diameter
160 mm
Inside Diameter
135 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
TCV
Maximum Pressure
10 psi
System of Measurement
Metric
Number of Lips
2
Spring Reinforcement
Yes
Contact Type
Contact Seal
Case Coating
None
Maximum Surface Speed
999 mps
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 135 mm, Outside Diameter 160 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal