  • Mfr # 15018015TC
  • Zoro # G6134138
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
150 mm
Outside Dia.
180 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
15018015TC
Inside Dia.
150 mm
Outside Dia.
180 mm
Width
15 mm
Inside Diameter
150 mm
Outside Diameter
180 mm
Overall Width
15 mm
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Standards
DIN 3760
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Number of Lips
2
Metric
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Contact Seal
For Fluid Type
Maximum Pressure
7 psi
Spring Type
Garter
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 150 mm, Outside Diameter 180 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None