  • Mfr # 16019015TCV
  • Zoro # G6134016
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
160 mm
Outside Dia.
190 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Maximum Pressure
10 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
16019015TCV
Inside Dia.
160 mm
Outside Dia.
190 mm
Width
15 mm
Outside Diameter
190 mm
Inside Diameter
160 mm
Overall Width
15 mm
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
TCV
Maximum Pressure
10 psi
Contact Type
Contact Seal
Maximum Surface Speed
999 mps
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 160 mm, Outside Diameter 190 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal