  • Mfr # 193.68231.7814.28SC
  • Zoro # G5915198
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
193.68 mm
Outside Dia.
231.78 mm
Width
14.28 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
193.68231.7814.28SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
193.68 mm
Outside Dia.
231.78 mm
Width
14.28 mm
Overall Width
0.563 in
Outside Diameter
9.125 in
Inside Diameter
7.625 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Pressure
7 psi
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Spring Type
Garter
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Surface Speed
999 mps
For Fluid Type
Spring Reinforcement
Yes
Standards
DIN 3760
Contact Type
Contact Seal
System of Measurement
Inch
Number of Lips
1
Case Coating
None
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 7.625 in, Outside Diameter 9.125 in, Overall Width 0.563 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None