  • Mfr # 22026015SCV
  • Zoro # G7750998
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
220 mm
Outside Dia.
260 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
22026015SCV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
220 mm
Outside Dia.
260 mm
Width
15 mm
Inside Diameter
220 mm
Outside Diameter
260 mm
Overall Width
15 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
Spring Reinforcement
Yes
Number of Lips
1
Maximum Surface Speed
999 mps
System of Measurement
Metric
Case Coating
None
Maximum Pressure
10 psi
Contact Type
Contact Seal
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SCV, Inside Diameter 220 mm, Outside Diameter 260 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal