  • Mfr # 22024012SC
  • Zoro # G5932162
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
220 mm
Outside Dia.
240 mm
Width
12 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
22024012SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
220 mm
Outside Dia.
240 mm
Width
12 mm
Overall Width
12 mm
Inside Diameter
220 mm
Outside Diameter
240 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
System of Measurement
Metric
Number of Lips
1
Standards
DIN 3760
Case Coating
None
Maximum Pressure
7 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
For Fluid Type
Contact Type
Contact Seal
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Surface Speed
999 mps
Spring Reinforcement
Yes
Spring Type
Garter
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 220 mm, Outside Diameter 240 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None