  • Mfr # 8010513SA
  • Zoro # G5930062
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
80 mm
Outside Dia.
105 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
8010513SA
Inside Dia.
80 mm
Outside Dia.
105 mm
Width
13 mm
Inside Diameter
80 mm
Overall Width
13 mm
Outside Diameter
105 mm
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SA
Max. Pressure
7 psi
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Case Coating
None
Standards
DIN 3760
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Surface Speed
999 mps
For Fluid Type
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Spring Type
Garter
Number of Lips
1
Maximum Pressure
7 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SA, Inside Diameter 80 mm, Outside Diameter 105 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None