  • Mfr # 8812012SCV
  • Zoro # G7749281
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
88 mm
Outside Dia.
120 mm
Width
12 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
8812012SCV
Inside Dia.
88 mm
Outside Dia.
120 mm
Width
12 mm
Outside Diameter
120 mm
Overall Width
12 mm
Inside Diameter
88 mm
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
Maximum Pressure
10 psi
Number of Lips
1
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SCV, Inside Diameter 88 mm, Outside Diameter 120 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal