  • Mfr # IN44.4563.59.27SC
  • Zoro # G400472985
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
44.45 mm
Outside Dia.
63.5 mm
Width
9.27 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IN44.4563.59.27SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
44.45 mm
Outside Dia.
63.5 mm
Width
9.27 mm
Overall Width
0.365 in
Inside Diameter
1.75 in
Outside Diameter
2.5 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Standards
DIN 3760
Max. Pressure
7 psi
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Maximum Pressure
7 psi
Case Coating
None
Number of Lips
1
System of Measurement
Inch
For Fluid Type
Spring Type
Garter
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Temperature
250 Degrees F
Contact Type
Contact Seal
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 1.75 in, Outside Diameter 2.5 in, Overall Width 0.365 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None