  • Mfr # IN24.5944.457.93TC
  • Zoro # G800473858
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
24.59 mm
Outside Dia.
44.45 mm
Width
7.93 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IN24.5944.457.93TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
24.59 mm
Outside Dia.
44.45 mm
Width
7.93 mm
Outside Diameter
1.75 in
Inside Diameter
0.968 in
Overall Width
0.313 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Standards
DIN 3760
Max. Pressure
7 psi
Case Coating
None
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
System of Measurement
Inch
Spring Type
Garter
Maximum Pressure
7 psi
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
For Fluid Type
Number of Lips
2
Contact Type
Contact Seal
Spring Reinforcement
Yes
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 0.968 in, Outside Diameter 1.75 in, Overall Width 0.313 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None