  • Mfr # 38.152.387.93TC
  • Zoro # G300475727
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
38.1 mm
Outside Dia.
52.38 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
38.152.387.93TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
38.1 mm
Outside Dia.
52.38 mm
Width
7.93 mm
Inside Diameter
1.5 in
Overall Width
0.313 in
Outside Diameter
2.063 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Standards
DIN 3760
Case Coating
None
Contact Type
Contact Seal
Maximum Temperature
250 Degrees F
For Fluid Type
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
System of Measurement
Inch
Number of Lips
2
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Pressure
7 psi
Spring Type
Garter
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 1.5 in, Outside Diameter 2.063 in, Overall Width 0.313 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None