  • Mfr # 88.9114.39.52TC
  • Zoro # G300472238
/ea
Key Features
Seal Type
Dual Lip Seal
Inside Dia.
88.9 mm
Outside Dia.
114.3 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Standards
DIN 3760
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
88.9114.39.52TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
88.9 mm
Outside Dia.
114.3 mm
Width
9.52 mm
Outside Diameter
4.5 in
Overall Width
0.375 in
Inside Diameter
3.5 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Dual Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Standards
DIN 3760
Max. Pressure
7 psi
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Contact Type
Contact Seal
Case Coating
None
Spring Type
Garter
For Fluid Type
Maximum Temperature
250 Degrees F
System of Measurement
Inch
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Pressure
7 psi
Number of Lips
2
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 3.5 in, Outside Diameter 4.5 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None