  • Mfr # 11014012TCN
  • Zoro # G600473294
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
110 mm
Outside Dia.
140 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
50 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
11014012TCN
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
110 mm
Outside Dia.
140 mm
Width
12 mm
Outside Diameter
140 mm
Inside Diameter
110 mm
Overall Width
12 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TCN
Max. Pressure
50 psi
Standards
DIN 3760
Maximum Pressure
140 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Number of Lips
2
Case Coating
None
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Spring Reinforcement
Yes
For Fluid Type
System of Measurement
Metric
Contact Type
Contact Seal
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCN, Inside Diameter 110 mm, Outside Diameter 140 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 140 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None