  • Mfr # 16019008TCN
  • Zoro # G400473753
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
160 mm
Outside Dia.
190 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
50 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
16019008TCN
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
160 mm
Outside Dia.
190 mm
Width
8 mm
Overall Width
8 mm
Inside Diameter
160 mm
Outside Diameter
190 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TCN
Max. Pressure
50 psi
Standards
DIN 3760
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Pressure
140 psi
Number of Lips
2
System of Measurement
Metric
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Temperature
250 Degrees F
Contact Type
Contact Seal
For Fluid Type
Case Coating
None
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCN, Inside Diameter 160 mm, Outside Diameter 190 mm, Overall Width 8 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 140 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None