  • Mfr # 31.7544.456.35TCV
  • Zoro # G800472660
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
31.75 mm
Outside Dia.
44.45 mm
Width
6.35 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
31.7544.456.35TCV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
31.75 mm
Outside Dia.
44.45 mm
Width
6.35 mm
Overall Width
0.25 in
Outside Diameter
1.75 in
Inside Diameter
1.125 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
TCV
Max. Pressure
10 psi
Case Coating
None
Maximum Pressure
10 psi
Number of Lips
2
Contact Type
Contact Seal
System of Measurement
Inch
Spring Reinforcement
Yes
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 1.125 in, Outside Diameter 1.75 in, Overall Width 0.25 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Lip Seal