  • Mfr # CPI-CLM-30B-20F
  • Zoro # G3179535
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Includes
(4) M6 x 30 mm Stainless Socket Cap Head Screw, (4) Serrated Washer
Weight
0.63 lb
Static Load Capacity
22.04 lb
Series
B-30
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CPI-CLM-30B-20F
Country of Origin
United States
Dimensions
Tube Diameter
1.18 in
Overall Length (In.)
2.38 in
Details
Item
Microtooling End Mount Clamp
Includes
Weight
0.63 lb
Static Load Capacity
22.04 lb
Series
B-30
System of Measurement
Inch
Compatible Series
Tool Storage
Compatible Product Type
Robotic Tools
Body Material
Aluminum
Product Type
End Mount Clamp
Description
Microtooling End Mount Clamp, Body Material Aluminum, Compatible Product Type Robotic Tools, Compatible Series Tool Storage, Includes (4) M6 x 30 mm Stainless Socket Cap Head Screw, (4) Serrated Washer, Overall Length (In.) 2.38 in, Product Type End Mount Clamp, Series B-30, Static Load Capacity 22.04 lb, System of Measurement Inch, Tube Diameter 1.18 in, Weight 0.63 lb