  • Mfr # DGXL-16-SG-LH
  • Zoro # G101049592
/ea
Key Features
Material
Steel
Includes
(1) Box Hardware, (1) Hinge Post Bollard, (1) Latch Post Bollard
Finish
Powder Coated
Overall Height
72 in
Color
Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DGXL-16-SG-LH
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
72 in
Opening Width
16 ft
Gate Height
42 in
Anchor Bolt Diameter
5/8 in
Post Diameter
4 in
Post Height
3 23/25 ft
Safety Guard Height
25 in
Anchor Bolt Length
6 in
Open Height
3 1/2 ft
Safety Guard Width
186 1/2 in
Gate Width
19 ft
Gate Depth
16 in
Safety Guard Depth
2 1/8 in
Opening Height
72 in
Details
Item
Safety Gate
Material
Steel
Includes
Finish
Powder Coated
Color
Yellow
Operation
Manual
Standards
OSHA
Safety Guard Finish
Safety Guard Color
Swing Direction
Right
Gate Color
Safety Yellow
Includes Lock
Lock Included
Anchor Bolt Type
Concrete Wedge
Gate Material
Folding Gate
Folding
Post Finish
Safety Controls
Stop
Gate Finish
Post Material
Leveling Screws
Yes
Swing Degree
180 Degrees
Reflective
Reflective
Includes Safety Guard
Safety Guard Included
Adjustable Gate
Not Adjustable
Post Color
Includes Bollards
Yes
Lockable
Lockable
Locking Mechanism
Steel Latch Pin with Padlock
Safety Guard Material
Impact Rating
Vehicle
Number of Anchor Points
24
Number of Rails
2
Operation Type
Manual
Description
Safety Gate, Operation Manual, Gate Height 42 in, Gate Width 19 ft, Gate Finish Powder Coated, Open Height 3 1/2 ft, Safety Guard Depth 2 1/8 in, Safety Guard Height 25 in, Safety Guard Width 186 1/2 in, Swing Direction Right, Lockable Lockable, Overall Height 72 in