  • Mfr # DV0060D-KA3
  • Zoro # G3926531
/ea
Key Features
HP
5 hp
Voltage
230/460V AC
Amps
12.9/6.45
Free Air CFM
60
Inlet/Outlet
1 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DV0060D-KA3
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
20.73 in
Overall Height
13.19 in
Overall Width
12.99 in
Outlet Size
1 1/2 in
Inlet Size
Details
Item
Liquid Ring Vacuum Pump
HP
5 hp
Voltage
230/460V AC
Amps
12.9/6.45
Free Air CFM
60
Inlet/Outlet
Max. dBA
73
Motor Type
Monoblock
Impeller Material
316 Stainless Steel
Motor Included
No
Weight
176 lb
Fluid Inlet Thread
3/8 in
Hz
RPM
1,750 RPM
Housing Material
Cast Iron
Max. Vacuum
29 in Hg
Phase
Three
Standards
ISO 9001:2015
Includes Motor
No
Sound Level
73 dB
Current Rating
12.9/6.45 A
Free Air Flow Rate
60 cfm
Maximum Speed
1,750 RPM
Wattage
4 kW
Output Power
Power Source
Corded Electric
Enclosure Rating
NEMA C
Outlet Type
RF Flange
Maximum Vacuum
29 in Hg
Compressor Type
Liquid Ring
Frequency
60 Hz
Inlet Type
Flange
Number of Stages
1
Description
Liquid Ring Vacuum Pump, Includes Motor No, Number of Stages 1, Motor Type Monoblock, Free Air Flow Rate 60 cfm, Maximum Vacuum 29 in Hg, Output Power 5 hp, Housing Material Cast Iron, Impeller Material 316 Stainless Steel, Inlet Size 1 1/2 in, Inlet Type Flange, Outlet Size 1 1/2 in, Outlet Type RF Flange, Maximum Speed 1,750 RPM