  • Mfr # DV0060D-MB4-SGL
  • Zoro # G3926513
HP
5 1/2 hp
Amps
14.2/7.1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DV0060D-MB4-SGL
Overall Length
21.18 in
Overall Height
13.66 in
Overall Width
12.99 in
HP
5 1/2 hp
Amps
14.2/7.1
Motor Type
Motor-Mounted
Max. Vacuum
29 in Hg
Weight
210 lb
Motor Included
Yes
Includes Motor
Yes
Current Rating
14.2/7.1 A
Frequency
60 Hz
Maximum Vacuum
29 in Hg
Output Power
5.5 hp
Wattage
4 kW
Description
Liquid Ring Vacuum Pump, Includes Motor Yes, Number of Stages 1, Motor Type Motor-Mounted, Free Air Flow Rate 60 cfm, Maximum Vacuum 29 in Hg, Output Power 5.5 hp, Housing Material 316 Stainless Steel, Impeller Material 316 Stainless Steel, Inlet Size 1 1/2 in, Inlet Type Flange, Outlet Size 1 1/2 in, Outlet Type RF Flange, Maximum Speed 1,750 RPM