  • Mfr # FLX5532-0008X500
  • Zoro # G2162021
/ea
Key Features
Material
Silicone
Working Pressure (PSI)
83
Outside Dia. (In.)
7/8
Length
500"
Color
Blue
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FLX5532-0008X500
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia. (In.)
7/8
Length
500"
Inside Dia. (In.)
Hose Inside Dia.
1/2 in
Hose Length
500 ft
Details
Item
Hose
Material
Silicone
Working Pressure (PSI)
83
Color
Blue
Temp. Range
-65 Degrees to 350 Degrees F
For Use With
Coolant, Air, Water
Standards
SAE J20 R1
Type
General Purpose
Hose Configuration
Bulk Hose
Hose Tube Material
Hose Color
Max. Working Pressure @ 70 F
83 psi
Description
Hose, Hose Inside Dia. 1/2 in, Hose Length 500 ft, Hose Color Blue, Hose Tube Material Silicone, Max. Working Pressure @ 70 F 83 psi, Temp. Range -65 Degrees to 350 Degrees F, Standards SAE J20 R1, Hose Configuration Bulk Hose