  • Mfr # PMC166500
  • Zoro # G3294718
/ea
See details
Key Features
Surge Watts
8,125 W
Generator Amps
66.7 A/54.2 A/33.3 A/27.1 A
Generator Run Time @ 1/2 Load
10 hr
Carbon Monoxide (CO) Sensor
Yes
CARB Compliant
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PMC166500
Country of Origin
China
Details
Item
Portable Generator
Generator Rated Watts
6,500 W
Surge Watts
8,125 W
Generator Amps
66.7 A/54.2 A/33.3 A/27.1 A
Generator Run Time @ 1/2 Load
10 hr
Carbon Monoxide (CO) Sensor
CARB Compliant
Generator Starter Type
Recoil
Generator Fuel Type
Gasoline
Generator Voltage
120V/240V AC