  • Mfr # DXPA45SG
  • Zoro # G2497787
/ea
Key Features
Max. Pressure
4500
Flow Rate
2 gpm
Length
21 1/2 in
Material
Steel
Fits Brand
DEWALT(R)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DXPA45SG
Country of Origin
China
Dimensions
Length
21 1/2 in
Width
1 3/4 in
Height
6 1/2 in
Overall Height
6.5"
Overall Length
21 in
Overall Width
1.75"
Hose Length
25 ft
Hose Diameter
5/16 in
Cord Length
35 ft
Wand Length
21 in
Details
Max. Pressure
4500
Flow Rate
2 gpm
Material
Steel
Item
Spray Gun
Fits Brand
DEWALT(R)
For Use With Mfr. Model Number
DXPW1200E
For Use With
Pressure Washers
Includes
Engine Oil, Spray Nozzles
Voltage
120 V
Product Type
Spray Gun
Inlet Gender
M22 Male w/3/8" Female QC plug adapter
Outlet Gender
M22 Female
Pump Type
Triplex
Pump Drive
Direct
Water Type
Cold
Detergent Injection System
Yes
Frame Material
Phase
Single-Phase
Current
15 A
Flow - Maximum
Operating Pressure - Maximum
1,500 psi
Horsepower
1 1/2 hp
Power Source
Corded
Style
Cart
Pressure - Maximum
4,500 psi
Description
Get powerful operation with this 1500 PSI at 2.0 GPM Cold Water Electric Pressure Washer and its axial cam pump and an electric engine. A maximum working pressure of 1500 PSI and a flow rate of 2.0 GPM help clean efficiently. The 5 quick disconnect nozzle tips and a reinforced 25 ft. hose provide convenience.
  • • OFFERS a 1.5HP enclosed fan-cooled electric motor
  • • Reliable, maintenance-free oem technologies® axial cam pump with thermal relief
Designed for:
  • • (1) Pressure Washer
Additional Features:
  • • Easily maneuver: 8 in. premium tires to easily move around the jobsite