  • Mfr # 50X62X7TC-BX
  • Zoro # G012497406
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
50X62X7TC-BX
Country of Origin
United States
Description
Lip Seal; 50MM Shaft Dia; 62MM Housing Bore; 7MM Nominal Width; Nitrile Lip; Solid Seal; 7MM Actual Width; Spring Loaded; 2 Sealing Lips; Carbon Steel Garter Lip Retainer; Steel and Rubber Case Construction; TC Seal Design Code