  • Mfr # DI-KIT-24V-BC2SX60-3500
  • Zoro # G1622412
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
24VDC
Color Temperature
3500K
Lumens
200 per ft
Length
16.4 ft
Power Supply Type
SWITCHEX
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DI-KIT-24V-BC2SX60-3500
Country of Origin
China
Dimensions
Length
16.4 ft
Details
Voltage
24VDC
Color Temperature
3500K
Lumens
200 per ft
Power Supply Type
SWITCHEX
Max. Run
Up to 40 ft
Description
BLAZETM BASICS 200 LED Tape Light, 24V, 3500K, 16.4 ft. Spool with SWITCHEX
SWITCHEX® combines an LED dimmer switch and low-voltage LED power supply into a single integrated unit. The SWITCHEX Dimmer + Driver accepts 120 VAC and converts it to low-voltage DC, all within a standard electrical box. With power options up to 100W, it is a true evolutionary step forward for power and control of LED applications.