  • Mfr # C714LBBK30N
  • Zoro # G512007105
/ea
Key Features
Material
Oak
Frame Material
Wood
Color
Black
Width
60 in
Assembled/Unassembled
Unassembled
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C714LBBK30N
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
60 in
Height
30-1/4 in
Depth
30 in
Countertop Thickness
1 1/4 in
Overall Height
30 in
Overall Width
30 in
Overall Length
5 ft
Details
Item
Compartment Table
Material
Oak
Frame Material
Wood
Color
Black
Assembled/Unassembled
Unassembled
Features
Equipped with Non-Skid Adjustable Leveling Glides and Rubber Leg Boots
Tabletop Color
ADA Compliant
Not ADA Compliant
Countertop Material
Laminate
Product Type
Lab Table
Work Surface Material
Laminate
Load Capacity
500 lb
For Use With
Cognitive Abilities Classroom, Laboratory Equipment
Description
  • Lab Compartment Table Dimensions: 60" x 30" x 30"
  • 1-1/4" Laminate table top worksurface with 3mm PVC edge banding. Top made of an industrial-grade particle board with high-pressure laminate (HPL) on top side, resin backer sheet on bottom side