  • Mfr # S975X600X120CS
  • Zoro # G1987877
/ea
Key Features
Fitting Material
Steel
For Hose I.D.
8 in
Max. Pressure
250 psi
Thread Size
1/2"
Overall Length
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S975X600X120CS
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
1/2"
Overall Length
6 in
Fitting End Inside Diameter
8 in
Hose End Inside Diameter
9.75 in
Details
Item
Male Hose Barb 90 Elbow
Fitting Material
Steel
For Hose I.D.
8 in
Max. Pressure
250 psi
Fitting Style
Sleeve
For Use On
Barbed Hose Fittings
Material
Description
Male Hose Barb 90 Elbow, Dash Size Not Applicable, Fitting End Inside Diameter 8 in, For Use On Barbed Hose Fittings, Hose End Inside Diameter 9.75 in, Material Steel, Overall Length 6 in