  • Mfr # P24-8M-30-1108 HT250
  • Zoro # G512505526
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
P24-8M-30-1108 HT250
Country of Origin
United States
Description
Synchronous Pulley; 30MM Belt Width; 8MM Belt Pitch; 8M-30 Belt Style; 24 Teeth; 38.1MM Face Width; Bushed; 70.002MM Flange OD; 59.741MM OD; 61.112MM Pitch Diameter; Yes Keyway; 14 To 25MM Bushing Bore Range; 1108 Bushing; No Minimum Plain Bore