  • Mfr # 1675BPCF2S48
  • Zoro # G802215739
Key Features
Application
Indoor Appliances; Foodservice
Material
Stainless Steel
Length
48 in
Standards
Outside Dia. (In.)
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1675BPCF2S48
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
48 in
Outside Dia. (In.)
1 in
End Connection 2 Size
3/4 in
End Connection 1 Size
3/4 in
Inside Dia.
Details
Application
Indoor Appliances; Foodservice
Material
Stainless Steel
Standards
Coating
Antimicrobial PVC
End Connection 2 Type
Male Threaded
End Connection 1 Type
Male Threaded
End Connection 1 Style
Flare Fitting
End Connection 2 Thread Type
MPT
End Connection 2 Style
Flare Fitting
End Connection 1 Thread Type
IPS
Description
Color: Blue ;Material: Stainless Steel | Pvc Coating ;Length: 48" ;Includes: 3/4" Npt Xl" Hose ;Inlet: 3/4" Npt ;Outlet: 3/4" Npt ;Gas Type: Natural Or Lp Gas