  • Mfr # REBSDS1-1/8X18
  • Zoro # G016172538
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material - Machining
Carbide Tipped
Finish - Machining
Bright
Shank Type - Machining
SDS-Plus
Application
Concrete, Masonry, Reinforced Concrete, Brickwork, Sand lime brick
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
REBSDS1-1/8X18
Country of Origin
Germany
Dimensions
Drill Bit Size
1-1/8 in
Overall Length
18 in
Flute Length
16 in
Details
Item
Rebar Cutter
Material - Machining
Carbide Tipped
Finish - Machining
Bright
Shank Type - Machining
SDS-Plus
Application
Cutting Direction
Right Hand
Number of Flutes
4
Description
The SDS-Plus Rebar Cutter is engineered for high-performance drilling in reinforced concrete. Designed for use with SDS-Plus rotary hammers, this cutter delivers consistently high cutting speed and up to six times the service life of conventional products. Manufactured from a single piece of steel for enhanced strength and efficient power transfer, it features a specially developed carbide head with four cutting edges up to 14mm that reduces the risk of snagging on reinforcement. Built for demanding applications, the Rebar Cutter maintains productivity and precision throughout its extended lifespan.