  • Mfr # DC48-128-4S-5295
  • Zoro # G2200515
/ea
Key Features
Overall Width
48 in
Overall Depth
24"
Overall Height
72 in
Duty Rating
Extra-Heavy Duty
Number of Bins
128
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DC48-128-4S-5295
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Depth
24"
Overall Height
72 in
Bin Depth
5 in
Bin Height
3 in
Bin Width
4 in
Small Door Bin H x W x D
3" x 4" x 5"
Height of Cabinet
72 in
Cabinet Shelf W x D
47-1/2 in x 16-3/8 in
Depth of Cabinet
24 in
Width of Cabinet
48 in
Shelf Width
47 3/4 in
Panel Material Thickness
14 ga
Shelf Depth
16 3/8 in
Shelf WxD
47 3/4 in x 16 3/8 in
Bin HxWxD
(128) 4 in x 5 in x 3 in
Details
Duty Rating
Extra-Heavy Duty
Number of Bins
128
Color
Gray
Number of Shelves
4
Item
Bin Cabinet
Total Number of Bins
Method of Construction
Welded
Bin Color
Blue
Bin Material
Polypropylene
Total Number of Shelves
4
Item - Bin Cabinets
Bin Cabinet
Lock Type
3 pt. Keyed
Total Number of Door Bins
0
Cabinet Locking Mechanism
Keyed
Locking Cabinet
Yes
Bin Cabinet Door Style
Deep/Louvered Panel
Door Type
Deep Box
Total Number of Drawers
0
Gauge
14
Number of Cabinet Shelves
Number of Door Shelves
Cabinet Strength Rating
Heavy Duty
Mobile/Stationary
Stationary
Bins per Door
Wall Mounted/Stand Alone
Stand Alone
Cabinet Shelf Capacity
700 lb
Locking Points
3 Points
Assembled/Unassembled
Assembled
Finish - Cabinets
Powder Coated
Material - Cabinets
Steel
Finish
Powder Coated
Material
Steel
Bins per Cabinet
Cabinet Handle Style
Swing
Bin Cabinet Style
Shelving
Cabinet Type
Industrial
Includes
Keys
Cabinet Color
Gray
Mobility
Stationary
Bin Louvered Panel Location
Door
Load Capacity per Shelf
750 lb
Base Type
Frame
Number of Cabinet Bins
Shelf Adjustability
(4) Adjustable
Includes Keys
Yes
Shelf Adjustment Increments
4 in
Frame Assembled
Assembled
Cabinet Storage Components
Bins, Shelves
Cabinet Finish
Cabinet Material
Number of Door Bins
Description
Bin Cabinet, Base Type Frame, Bin Color Blue, Bin HxWxD (128) 4 in x 5 in x 3 in, Cabinet Color Gray, Cabinet Storage Components Bins, Shelves, Door Type Deep Box, Frame Assembled Assembled, Mobility Stationary, Number of Bins 128, Number of Cabinet Bins 128, Number of Door Bins 0, Number of Shelves 4, Overall Depth 24 in, Overall Height 72 in, Overall Width 48 in, Bin Depth 5 in, Bin Height 3 in, Bin Louvered Panel Location Door, Bin Material Polypropylene, Bin Width 4 in