  • Mfr # 303B-15.75-17-S1157
  • Zoro # G7514446
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
No. of Drawers
4
Removable Dividers
No
Number of Removable Dividers
0
Drawer Width
18 in
Drawer Depth
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
303B-15.75-17-S1157
Country of Origin
United States
Dimensions
Drawer Width
18 in
Drawer Depth
12 in
Drawer Height
3 in
Width of Cabinet
20 in
Depth of Cabinet
15 3/4 in
Height of Cabinet
15 in
Cabinet Depth
15-3/4"
Cabinet Width
20"
Cabinet Height
15"
Fits Box Height
3 in
Fits Box Width
18 in
Fits Box Depth
12 in
Overall Width
20 in
Overall Height
15 in
Overall Depth
15 3/4 in
Details
Item
Sliding Drawer Cabinet Frame
No. of Drawers
4
Removable Dividers
No
Number of Removable Dividers
Color
Red
Item - Compartmented Drawer Cabinets
Sliding Drawer Cabinet Frame
Includes
Heavy Duty Bearing Slides
Material
Steel
Number of Drawers
Load Capacity
300 lb (75 lb per Drawer)
Finish - Cabinets
Powder Coated
Material - Cabinets
Steel
Cabinet Color
Red
Frame Finish
Powder Coated
For Number of Boxes
Slide Type
Bearing
Frame Assembled
Assembled
Overall Load Capacity
300 lb
Load Capacity per Slide
75 lb
Stackable
Yes
Cabinet Material
Frame Material
Description
Sliding Drawer Cabinet Frame, Frame Assembled Assembled, Slide Type Bearing, Cabinet Color Red, Fits Box Depth 12 in, Fits Box Height 3 in, Fits Box Width 18 in, For Number of Boxes 4, Load Capacity per Slide 75 lb, Overall Depth 15 3/4 in, Overall Height 15 in, Overall Width 20 in, Cabinet Material Steel, Overall Load Capacity 300 lb, Stackable Yes, Frame Finish Powder Coated, Frame Material Steel