  • Mfr # 3501-DLP-72/40B-96-5295
  • Zoro # G3465038
/ea
See details
Key Features
Overall Width
36 in
Overall Depth
24"
Overall Height
72 in
Duty Rating
Heavy Duty
Number of Bins
96
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
3501-DLP-72/40B-96-5295
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Depth
24"
Overall Height
72 in
Bin Depth
5 in
Bin Height
3 in
Bin Width
4 in
Small Door Bin H x W x D
3" x 4" x 5"
Height of Cabinet
72 in
Depth of Cabinet
24 in
Width of Cabinet
36 in
Panel Material Thickness
14 ga
Bin HxWxD
(96) 3 in x 4 in x 5 in
Details
Duty Rating
Heavy Duty
Number of Bins
96
Color
Gray
Number of Shelves
0
Item
Bin Cabinet
Cabinet Strength Rating
Bins per Door
Bin Material
Polypropylene
Cabinet Type
Industrial
Material
Steel
Cabinet Handle Style
Swing
Wall Mounted/Stand Alone
Stand Alone
Method of Construction
Welded
Gauge
14
Total Number of Bins
208
Finish
Powder Coated
Bin Cabinet Style
Pigeon Hole Stacking Bin
Material - Cabinets
Steel
Door Type
Flush
Assembled/Unassembled
Assembled
Locking Cabinet
Yes
Lock Type
Keyed
Total Number of Door Bins
Bin Color
Blue
Item - Bin Cabinets
Bin Cabinet
Mobile/Stationary
Stationary
Total Number of Drawers
0
Cabinet Locking Mechanism
Keyed
Bins per Cabinet
112
Finish - Cabinets
Powder Coated
Number of Door Shelves
Locking Points
3 Points
Total Number of Shelves
Number of Cabinet Shelves
Bin Cabinet Door Style
Louvered Panel
Includes
Keys
Cabinet Color
Gray
Bin Louvered Panel Location
Door
Number of Keys
4
Door Locking Points
3
Base Type
Frame
Cabinet Finish
Load Capacity per Bin
10 lb
Number of Door Bins
Number of Compartments
112
Frame Assembled
Assembled
Cabinet Material
Door Handle Type
Swing
Mobility
Stationary
Includes Keys
Yes
Number of Doors
2
Bin Style
Stacking
Cabinet Storage Components
Bins, Pigeonhole Rack, Shelves
Description
Bin Cabinet, Base Type Frame, Bin Color Blue, Bin HxWxD (96) 3 in x 4 in x 5 in, Cabinet Color Gray, Cabinet Storage Components Bins, Pigeonhole Rack, Shelves, Door Type Flush, Frame Assembled Assembled, Mobility Stationary, Number of Bins 96, Number of Door Bins 96, Number of Shelves 0, Overall Depth 24 in, Overall Height 72 in, Overall Width 36 in, Bin Depth 5 in, Bin Height 3 in, Bin Louvered Panel Location Door, Bin Material Polypropylene, Bin Style Stacking, Bin Width 4 in