  • Zoro # G210070388
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Digital/Analog
Digital
Sensor Type
Platinum RTD, Thermocouple Types K, J, T, E, N, R, S, B, L, U, TXK
Description/Special Features
Voltage
24V DC
Input Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SCD-1033
Zoro #
G210070388
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Length
90.09 mm
Width
25.4 mm
Depth
57.15 mm
Overall Width
Overall Length
Details
Item
Temperature Controller
Digital/Analog
Digital
Sensor Type
Description/Special Features
Voltage
24V DC
Input Voltage
24V DC
Switch Function
3 A @ 250V AC Resistive
Output
(2) Relay
Temp. Range
32 Degrees to 122 Degrees F
Control Mode
PID
Amps
3A
Series
SCD
Power Consumption
3 W
Standards
CE, cULus, RoHS
Memory Backup
Non-volatile.
Operating Temperature
32 to 122ºF (0 to 50ºC).
Inputs
Thermocouple, RTD, DC linear voltage, and DC currents.
Control Output Ratings
Relay: 3 A @ 250 VAC resistive; Voltage pulse: 12 VDC, max. output current: 40 mA; Current: 4 to 20 mA output; Linear voltage: 0 to 10 VDC.
Agency Approvals
CE, cULus.
Communication
RS-485 Modbus® A-5-11/RTU communication protocol.
Current
3 A
Temperature - Maximum
122 Degrees F
Display Type
Temperature - Minimum
32 Degrees F
Product Type
Temperature Controller
Description
Temperature Controller, Digital, Platinum RTD, Thermocouple Types K, J, T, E, N, R, S, B, L, U, TXK Sensor Type, Input Voltage 24V DC, Switch Function 3 A @ 250V AC Resistive, Output (2) Relay, Temp. Range 32 Degrees to 122 Degrees F, Control Mode PID, 3A Amps, Length 90.09 mm, Width 25.4 mm, Depth 57.15 mm, Dual Loop or Single Loop/Alarm Output Control, RS-485 Modbus(R) Communication, Universal Transmitter or Temperature Sensor Inputs, Power Consumption 3 W, Standards CE, cULus, RoHS