  • Zoro # G0562506
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Action
Standard
Contact Form
SPDT
Pressure Connection Type
1/8" NPT
Range
0.15 to 1.5 in H2O
Standards
CE Listed
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1627-1
Zoro #
G0562506
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Mounting Hole Diameter
5/16 in
Sample Line Connection Size
1/8 in
Details
Item
Pressure Switch
Action
Standard
Contact Form
SPDT
Pressure Connection Type
1/8" NPT
Range
0.15 to 1.5 in H2O
Standards
CE Listed
Application
Duct Heater Control
Electrical Connection
Screw Terminals
Weight
3 lb
Maximum Operating Temperature
130 Degrees F
Sample Line Connector Type
NPT
Product Type
Differential Pressure Switch
Pressure Setpoint Type
Adjustable
Minimum Operating Temperature
-30 Degrees F
Pressure Type
Differential
Input Voltage
120 to 480V AC, 125V AC, 250V AC
Maximum Pressure Rating
50 in wc
Number of Switches
2
Mounting Orientation
Vertical
Maximum Differential Pressure Setting
1.5 in wc
Minimum Pressure Setting
0.15 in wc
Maximum Pressure Setting
1.5 in wc
Description
Pressure Switch, Application Duct Heater Control, Contact Form SPDT, Electrical Connection Type Screw Terminals, Electrical Rating 1/4 hp @ 250 V AC, 60 Hz, 15 A @ 120 to 480 V AC, 60 Hz, Resistive 1/8 hp @ 125 V AC, Input Voltage 120 to 480V AC, 125V AC, 250V AC, Maximum Differential Pressure Setting 1.5 in wc, Maximum Operating Temperature 130 Degrees F, Maximum Pressure Rating 50 in wc, Maximum Pressure Setting 1.5 in wc, Minimum Differential Pressure Setting 0.15 in wc