  • Mfr # MBLT-2SB-IVPM-200-206
  • Zoro # G1948932
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.10% of Full Scale
Output
4 to 20mA DC
Power Required
10 to 33V DC
Series
MBLT
Standards
CE
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MBLT-2SB-IVPM-200-206
Country of Origin
United States
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Sensor Length
6.7 in
Sensor Length - Submersible Transmitter
6.7 in
Cable Length
206 m
Measuring Depth - Submersible Transmitter
0 to 11.5 ft
Cable Length - Submersible Transmitter
676 ft
Overall Height
6.25 in
Measuring Depth
0 to 11.5 ft
Overall Diameter
0.625 in
Measuring Depth - Maximum
11 1/2 ft
Details
Item
Submersible Level Transmitter
Accuracy
+/-0.10% of Full Scale
Output
4 to 20mA DC
Power Required
10 to 33V DC
Series
MBLT
Standards
CE
Pressure Range - Submersible Transmitter
0 to 284.1 psi
Output - Submersible Transmitter
4 to 20mA DC
Accuracy - Submersible Transmitter
+/-0.25% Full Scale
Power Required - Submersible Transmitter
10 to 33V DC
Cable Coating
Polyurethane
Special Features
Fits Narrow Openings
Pressure Range
0 m wc to 200 m wc
Wetted Materials - Submersible Transmitter
316 Stainless Steel
Thermal Error
+/-0.25%
Operating Temp. Range - Submersible Transmitter
-4 Degrees to 176 Degrees F
Weight
0.235 lb
Electrical Connections
Cable & Wire Leads
Tip Design
Bullet Nose
Electrical Protection
Yes
Seal Material
Fluoroelastomer
Response Time
50 msec
Housing Material
316 Stainless Steel
Maximum Loop Resistance
1000 Ohm
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Cable Material
Polyurethane
Nose Fitting
Welded
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Maximum Pressure
200 m wc
Minimum Pressure
0 m wc
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Electrical Connection
Cable & Wire Leads
Loop Resistance - Maximum
1,000 ohm
Input Voltage
10 to 33V DC
Pressure Measurement - Minimum
0 m wc
Pressure Measurement - Maximum
200 m wc
Output Power
4 to 20mA DC
Description
Submersible Level Transmitter, Output 4 to 20mA DC, Tip Design Bullet Nose, Minimum Pressure 0 m wc, Maximum Pressure 200 m wc, Accuracy +/-0.10 Percent of Full Scale, Cable Length 206 m, Cable Coating Polyurethane, Sensor Length 6.7 in, Electrical Protection Yes, Power Required 10 to 33V DC, Series MBLT, Cable Material Polyurethane, Electrical Connections Cable & Wire Leads, Housing Material 316 Stainless Steel, Manufacturers Warranty Length 1 yr, Maximum Loop Resistance 1000 Ohm