  • Mfr # FBLT-2SC-IVPP-10-60
  • Zoro # G1949298
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.25% of Full Scale
Output
4 to 20mA DC
Power Required
10 to 33V DC
Series
FBLT
Standards
CE
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FBLT-2SC-IVPP-10-60
Country of Origin
United States
Dimensions
Cable Length
60 ft
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Sensor Length - Submersible Transmitter
5.94 in
Sensor Length
5.94 in
Measuring Depth - Submersible Transmitter
0 to 11.5 ft
Cable Length - Submersible Transmitter
60 ft
Overall Height
5.937 in
Measuring Depth
0 to 11.5 ft
Overall Diameter
1.187 in
Measuring Depth - Maximum
11 1/2 ft
Details
Item
Submersible Level Transmitter
Accuracy
+/-0.25% of Full Scale
Output
4 to 20mA DC
Power Required
10 to 33V DC
Series
FBLT
Standards
CE
Cable Coating
Polyurethane
Thermal Error
+/-0.0075%
Power Required - Submersible Transmitter
10 to 33V DC
Output - Submersible Transmitter
4 to 20mA DC
Accuracy - Submersible Transmitter
+/-0.25% Full Scale
Operating Temp. Range - Submersible Transmitter
-4 Degrees to 176 Degrees F
Special Features
Flush Diaphragm Tip
Wetted Materials - Submersible Transmitter
316 Stainless Steel
Pressure Range - Submersible Transmitter
0 to 10.0 psi
Pressure Range
0 psi to 10 psi
Weight
0.3 lb
Seal Material
Fluoroelastomer
Housing Material
316 Stainless Steel
Electrical Connections
Cable & Wire Leads
Cable Material
Polyurethane
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Minimum Pressure
0 psi
Maximum Pressure
10 psi
Response Time
50 msec
Electrical Protection
Yes
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Maximum Loop Resistance
1000 Ohm
Tip Design
Flush Tip
Pressure Measurement - Maximum
10 psi
Output Power
4 to 20mA DC
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Electrical Connection
Cable & Wire Leads
Loop Resistance - Maximum
1,000 ohm
Input Voltage
10 to 33V DC
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Description
Submersible Level Transmitter, Output 4 to 20mA DC, Tip Design Flush Tip, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 10 psi, Accuracy +/-0.25 Percent of Full Scale, Cable Length 60 ft, Cable Coating Polyurethane, Sensor Length 5.94 in, Electrical Protection Yes, Power Required 10 to 33V DC, Series FBLT, Cable Material Polyurethane, Electrical Connections Cable & Wire Leads, Housing Material 316 Stainless Steel, Manufacturers Warranty Length 1 yr, Maximum Loop Resistance 1000 Ohm